Przygotowywanie zdrowych kolacji to dla wielu osób duże wyzwanie. Nierzadko nawet można spotkać się z opinią, że tego ostatniego posiłku w ogóle nie powinno się jeść. Co jednak zrobić, jeżeli wieczorami odczuwamy głód? Czy należy jeść kolacje, a jeśli tak to co?

Czy warto jeść kolacje?

Czy jeść kolację? Najlepsi dietetycy wypowiadają się na ten temat jednoznacznie podkreślając, że w zbilansowanej diecie zdecydowanie powinno się spożywać ten ostatni posiłek. Niesie to za sobą dużo korzyści. Między innymi pozwala uniknąć dobowych wahań poziomu glukozy we krwi. Zjedzenie lekkiego posiłku przed snem ułatwia zasypianie i zapobiega napadom wilczego głodu. Wbrew pozorom, regularne spożywanie kolacji pomaga szybciej schudnąć.

Aby jednak kolacje niosły ze sobą wiele korzyści muszą być lekkostrawne oraz spożywanie nie później niż 2-3 godziny przed udaniem się na spoczynek. Zbyt obfite posiłki, bogate w tłuszcze utrudniają zasypianie, obciążają układ trawienny i sprzyjają przybieraniu na wadze.

Zdrowe pomysły na kolacje 

Jak wygląda dobra kolacja? Przede wszystkim powinna być lekkostrawna i niskotłuszczowa. Jej głównym składnikiem powinny być produkty białkowe – między innymi twaróg, kefiry, jogurty naturalne, jajka, ryby lub pieczony kurczak. Jeżeli chcemy wzbogacić posiłek w warzywa i owoce, najlepiej stawiać na te o niskiej zawartości błonnika, które są dużo szybciej trawione – na przykład pomidory, marchew, sałata, cytrusy lub warzywa gotowane. Dobrym wyborem będą też produkty pełnoziarniste lub mieszane, czyli płatki owsiane, chleby razowe czy inne produkty z dodatkiem otrębów.

Czego natomiast lepiej unikać? Pokarmów bogatych w tłuszcze, na przykład chipsów, pizzy lub frytek. Nie wskazane są też słodycze, dania smażone na oleju oraz sałatki z majonezem. Warzywa strączkowe takie jak fasola, bób i groch mogą natomiast powodować niestrawność i wzdęcia, które obniżą komfort podczas snu. Nie zaleca również picia kawy, mocnej herbaty lub napojów energetyzujących.