Zdajesz sobie sprawę, jak ważna jest profilaktyka i regularne wizyty u ginekologa, lecz mimo to są one dla Ciebie trudnym przeżyciem? Stresujesz się na samą myśl, że przyszedł czas umówić się na badanie kontrolne? Przygotowaliśmy kilka porad, które mogą sprawić, że wizyta taka będzie miej stresująca.

Istotna rola przygotowania

Jeżeli mamy zaplanowaną wizytę u ginekologa i myślimy, jak się ubrać, zdecydowanie najlepszym wyborem będzie spódnica lub sukienka. Rozwiązanie takie jest mniej stresujące, bo tak naprawdę nie musimy się rozbierać i chodzić po gabinecie bez spodni – po prostu podciągamy spódnice do góry i siadamy na fotelu. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, warto wybrać gabinet, w którym w łazience znajdują się jednorazowe spódniczki dla pacjentek.

Niektóre kobiety zastanawiają się, czy powinny się ogolić przed taką wizytą – co dodatkowo może wzbudzać obawy przed popełnieniem „gafy”. Jak przekonują lekarze, jest to dla nich zupełnie obojętnie i w żaden sposób nie wpływa na przeprowadzane badanie. W ramach przygotowań do wizyty profilaktycznej warto natomiast wypisać sobie na kartce niektóre informacje, aby nie szukać ich w stresie w gabinecie lekarskim – należy do nich data ostatniej miesiączki, czas trwania całego cyklu oraz samego krwawienia. Jeżeli towarzyszą nam niepokojące objawy, również warto je zapisać, ponieważ w trakcie wizyty być może trudno będzie nam skupić myśli i wymienić je wszystkie.

Odpowiednie nastawienie kluczem do sukcesu

Jeżeli towarzyszy nam duży stres związany z wizytą u ginekologa, szczególnie starannie warto podejść do znalezienia odpowiedniego specjalisty. Dla wielu kobiet przeżycie to jest bardziej znośne, jeżeli badanie przeprowadza kobieta, która jest lekarką. Zanim poddamy się badaniom, można też wcześniej spotkać się ze specjalistą, aby go poznać. Jeżeli uznamy, że czujemy się przy danej osobie swobodnie, chętniej umówimy się na badanie następnym razem. Będziemy też wiedzieli co nas czeka i kogo spotkamy w gabinecie – to duże lepsze rozwiązanie, niż niewiedza nasilająca niepokój.