Problemy oraz stres nie omijają nikogo – utrata pracy, trudna sytuacja w rodzinie, nieoczekiwana choroba. Wiele osób w stresującej sytuacji szuka pomocy specjalisty – co jest doskonałym rozwiązaniem. Może jednak nasuwać nam się pytanie do kogo się wtedy udać – do psychologa czy psychoterapeuty? Czym tak naprawdę różnią się te dwa zawody?
Zadania psychologa
Psycholog zajmuje się zdrowiem psychicznym oraz jego zaburzeniami. Musi mieć ukończone studia wyższe na kierunku psychologii. Lekarz podczas wizyty przeprowadza badanie psychologiczne, które zazwyczaj oparte jest na rozmowie, testach oraz różnego rodzaju kwestionariuszach. Natomiast jego diagnoza stawiana jest na podstawie teoretycznych modeli oraz koncepcji, dotyczących uwarunkowanych zaburzeń oraz funkcjonowania osobowości. Psycholog musi uzyskać daną specjalizację – może zajmować się młodzieżą i dziećmi, sportowcami, ludźmi biznesu lub być psychologiem społecznym.
Czym zajmuje się psychoterapeuta?
Psychoterapeuta nie musi mieć wykształcenia psychologicznego. Niezbędne jest jedynie skończenie szkoły dla psychoterapeutów, która zezwala na prowadzenie terapii. Najczęściej to psycholog kieruje swoich pacjentów do tego specjalisty, po wykonaniu badań psychologicznych oraz ustaleniu przyczyny zaburzeń psychicznych. Warto pamiętać, że psycholog nie zajmuje się prowadzeniem psychoterapii – jest to zarezerwowane dla psychoterapeuty.
Jakie są różnice między psychologiem a psychiatrą?
Można więc zauważyć, że psycholog analizuje uwarunkowania danego zaburzenia oraz może zlecić psychoterapię jako formę leczenia lub sposób na zwiększenie efektywności terapii farmakologicznej. Warto pamiętać, że nie każdy problem wymaga leczenia lekami psychiatrycznymi. Niekiedy znaczną poprawę samopoczucia potrafi przynieść skuteczna psychoterapia oraz porady specjalisty dostosowane do konkretnego przypadku. Do kogo więc udać się w przypadku obniżonego nastroju, napięcia stresowego lub braku chęci do życia? Warto na początku umówić się na wizytę u psychologa, który przeprowadzi odpowiednie testy psychologiczne, a następnie skieruje nas na odpowiednią terapię u psychoterapeuty lub zaleci spotkanie z psychiatrą. Niekiedy lekarz rodzinny pomoże nam wybrać odpowiedniego specjalistę.