Pandemia Covid-19 to jeden z największych kataklizmów, który spotkał nas w XXI w. Trudno wyobrazić sobie skalę zakażeń, kiedy słyszymy o tysiącach, a nawet o milionach ofiar – niekiedy ze skutkiem śmiertelnym. Najczęstszymi objawami są duże trudności w oddychaniu, brak smaku oraz węchu oraz podwyższona temperatura ciała. Jednak, to tylko wierzchołek góry lodowej, z którym musi zmierzyć się zakażony.
Powikłania pochorobowe.
Osoby, które przeszły koronawirusa w skrajnych przypadkach będą miały trudności z powróceniem do normalnej kondycji. Chociaż poczucie smaku i węchu szybko wraca do normy, kaszel może utrzymywać się jeszcze przez długi czas, utrudniając normalne funkcjonowanie. Dodatkowo, statystycznie, u jednej na trzech uzdrowieńców mogą pojawić się następuje powikłania:
- Niska odporność organizmu
- Obniżona kondycja fizyczna
- Bóle mięśni i stawów
- Brak koncentracji
- Zaburzenie rytmu serca
- Zaburzenia lękowo – depresyjne
Wbrew pozorom Covid-19 nie atakuje tylko osób w podeszłym wieku. Nie można bagatelizować tych objawów. Możliwość podjęcia odpowiedniej rehabilitacji daje lekarz na podstawie skierowania po zakończonym leczeniu. Rehabilitacja jest refundowana przez NFZ i można z niej skorzystać w czasie 12 miesięcy od otrzymania skierowania lekarskiego. Można podjąć w uzdrowisku, w domu, w trybie stacjonarnym lub ambulatoryjnie, jednak decyzję co do miejsca, podejmuje lekarz. Trwa od 2 do 6 tygodni, podczas tego czasu pacjent wykonuje ćwiczenia pod opieką profesjonalistów, mające na celu wrócenie do dawnej kondycji fizycznej. Przebieg rehabilitacji może różnić się w zależności od decyzji lekarza.
Rehabilitacja domowa lub w poradni fizjoterapeutycznej.
Dzieli się na trzy etapy:
- Wizyta wstępna – przeprowadzenie wywiadu, analizy i badania
- Wizyty terapeutyczne – Wybór odpowiednich ćwiczeń przez fizjoterapeutę według zaleceń lekarza.
- Wizyta końcowa – Ponowne przeprowadzenie badań lekarskich, w celu określenia rezultatów rehabilitacji.
Rehabilitacja w uzdrowisku lub w trybie stacjonarnym.
Obejmuje zabiegi, takie jak:
- Kinezyterapia, czyli trening fizyczny z użyciem sprzętów do tego przeznaczonych. Wzmożona aktywność fizyczna pomaga odzyskać prawidłową pracę serca i wentylację płuc.
- Inhalacja – polega na wdychaniu solanki bogatej w minerały. Wspomaga regenerację dróg oddechowych oraz płuc.
- Relaksacyjne ćwiczenia terenowe
Nie można zapomnieć, że leczenie pocovidowe to przede wszystkim praca indywidualna. Pacjent otrzymuje jak najlepsze warunki i specjalistyczną opiekę, aby mógł wrócić do samodzielnego życia i normalności.