Niedomagania kręgosłupa związane są najczęściej z procesami przeciążeniowymi lub urazami. Leczenie i usuwanie skutków polega na dobraniu odpowiedniej rehabilitacji, opartej głównie na terapii manualnej i innych uznanych metodach.
Terapia manualna jest procesem leczenia, w którym specjalista stosując sprawdzone chwyty i manipulacje oraz specjalistyczne techniki diagnostyczno – lecznicze właściwe wobec wykrytych schorzeń, leczy zaburzenia w obrębie kręgosłupa. Jest to najbardziej efektywna metoda rehabilitacji, pozytywnie wpływająca na poprawę ruchomości i na znaczne zmniejszenie oraz usunięcie dolegliwości bólowych. Technikami terapii są: manipulacja stawów, mobilizacja, neuromobilizacja, masaże- poprzeczny, tkanek głębokich, funkcyjny, stretching. Kinezyterapia jest leczeniem za pomocą dobranych, odpowiednich do potrzeb form ruchu, które są dobierane na podstawie oceny potrzeb jakie posiada pacjent w zakresie tego typu rehabilitacji. Zabiegi kinezyterapii nie tylko zmniejszają ból promieniujący od oraz samego kręgosłupa, ale również zmniejszają napięcie i elastyczność tkanek miękkich oraz siłę mięśni.

Jeśli chodzi o zabiegi igłoterapii suchej, w ramach eliminacji bóli kręgosłupa, to pierwszym krokiem jest badanie w kierunku lokalizacji napiętych mięsni, które ten rodzaj terapii ma na celu rozluźnienie poprzez wbicie igły. Skutkuje to miejscowym skurczem mięśni- odruchem bezwarunkowym, które zmniejsza napięcia, rozluźniają miejscowo, zmniejszają ból. Fizykoterapia jako forma leczenia wykorzystuje zjawiska fizyczne: prąd, światło, magnetyzm, niską temperaturę. Metoda wykorzystywana jest przy leczeniu zespołów bólowych w przebiegu choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Elektrostymulacja to tak naprawdę metoda nieinwazyjnego pobudzania mięśni wywołanych poprzez prąd elektryczny o niskim natężeniu pochodzącym z elektrostymulatora – urządzenia przeznaczonego dla osób z problemami mięśniowo-stawowymi i dolegliwościami bólowymi. Metoda ma zastosowaniem w profilaktyce i powstrzymywaniu zaniku mięśniowego, stabilizacji poziomu lub zwiększenie zakresu ruchomości narządów ruchu, rehabilitacji po kontuzjach sportowych i urazach ortopedycznych. Joga połączona z klasyczną fizjoterapią może być stosowana przez osoby mające dyskopatię, skoliozę, schorzenia zwyrodnieniowe. Leczenie operacyjne jest ekstremalnym sposobem stosowanym w wyjątkowych wypadkach, w których leczenie zachowawcze jest nieskuteczne.