Ból jest wynikiem wielu jednostek chorobowych i schorzeń. Może być wynikiem urazu, procesu nowotworowego, migreny lub stanu zapalnego. W zależności od przyczyny, charakteryzuje się różnym stopniem nasilenia i rodzajem. Medycyna oferuje wiele sposobów na złagodzenie lub likwidację tego subiektywnego negatywnego odczucia.
Leczenie bólu przy pomocy leków: gdy są one łagodne lub umiarkowane, jest skuteczne przy pomocy leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, dostępnych w aptekach bez recepty. Ich składnikiem czynnym są substancje takie jak: paracetamol, ketoprofen, ibuprofen, kwas acetylosalicylowy. Można je przyjmować zgodnie z zaleceniami zawartymi w ulotce dołączonej do opakowania. Przeciwdziałaniu bólom przewlekłym i ostrym, o większym nasileniu powinien towarzyszyć nadzór lekarza, ordynującego stosowanie leków, dostępnych wyłącznie na receptę, Dopuszczalne jest łączenie kilka z nich zgodnie z drabiną analgetyczną. W terapii można zastosować: analgetyki nieopioidowe- paracetamol i niesteroidowe leki przeciwzapalne; słabe analgetyki opioidowe- kodeina, tramadol; silne analgetyki opioidowe- morfina, buprenorfina, fentanyl). Łącznie, w wypadku potrzeby można przyjmować leki wspomagające: przeciwpadaczkowe, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, kortykosteroidy, leki uspokajające.
Do innych zaawansowanych metod należy: przezskórna stymulacja nerwów obwodowych (TENS), w której wykorzystywany jest prąd o dużej częstotliwości i małym natężeniu; blokady nerwu lub neurolizę, niszczące włókna nerwowe, co daje efekt złagodzenia bólu. Najczęściej stosuje się ją w paliatywnym leczeniu przeciwnowotworowym. Alternatywną metodą jest akupunktura- nakłuwanie odpowiednich miejsc na ciele i akupresura- uciskanie punktów na ciele). W dolegliwościach bólowych spowodowanych migreną, często pomaga wyciszenie, odpoczynek i ograniczenie bodźców zewnętrznych.
Istnieją ponadto metody zabiegowe zmniejszające lub znoszące ból, polegające na okresowym lub stałym uszkadzaniu nerwów za pomocą wysokiej temperatury- termolezja, zimna- kriolezja, na zniszczeniu splotu nerwowego przy użyciu np. alkoholu- neuroliza, na zespoleniu przeciętego nerwu. Dużą skutecznością cechuje się przezskórna elektrostymulacja nerwów. Do metod nieinwazyjnych należą masaż, terapie manualne, ziołolecznictwo.