Otworzenie własnego salonu fryzjerskiego wydaje się nie głupim pomysłem. Branża fryzjerska prosperuje dobrze, większość salonów utrzymuje się z stałych, powracających klientów. Jednak popyt, chociaż jest bardzo ważny, to nie jedyny czynnik, który pozwoli na prowadzenie biznesu z sukcesem. Na początku trzeba włożyć więcej pracy i pieniędzy niż się może wydawać na pierwszy rzut oka, ale i to nie jest gwarancją sukcesu. W tym artykule postaramy przeprowadzić cię przez etapy jakie musisz przejść, otwierając własny salon fryzjerski.

Badanie rynku

Dobrym wiadomością jest fakt, że aby założyć własny salon nie trzeba posiadać uprawnień zawodowych. Wystarczy, rejestracja działalności gospodarczej oraz odpowiednik lokal i go zaaranżować. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji warto przebadać rynek. Kluczowe będzie sprawdzenie wielkości cen za konkretnie usługi fryzjerskie. Należy, wybrać specjalizację własnego salony, czy będzie to fryzjer dziecięcy, dla kobiet czy dla mężczyzn.

Rejestracja salonu fryzjerskiego

Prawo wymaga, aby podatnik zarejestrował swoją działalność, jeżeli prowadzi ją w celu zarobkowym oraz w sposób zorganizowany. Rejestrując działalność musimy być przygotowani na szereg kroków formalnych. Podstawą jest wypełnienie formularzu CEIDG-1. Można go złożyć w urzędzie miasta oraz w urzędzie gminy. Następnym krokiem jest złożenie wniosku ZUA, czyli zgłoszenie do opłacania składek zdrowotnych i społecznych. Należy pamiętać, że właściciel jest zoobowiązany do płacenia składek ZUS oraz podatków.

VAT

Jeżeli w skali rok, obrót pieniędzy w salonie nie będzie przekraczać 200 tysięcy złotych, przedsiębiorca może być zwolniony z płacenia podatku VAT.

Wybór lokalu i wyposażenie

Przystępna lokalizacja salonu na dobrą miarę nie wystarczy. Lokal musi przede wszystkim spełniać wszystkie wymogi sanitarne, prawa budowlanego oraz BHP. Aby w danym lokalu rozpocząć własną działalność należy wysłać wniosek zgłoszeniowy do sanepidu. Zawierać powinien wszystkie informacje dotyczące miejsca, w tym panujące warunki. Ponadto:

  • Salon musi być zlokalizowany w osobnym budynku
  • Musi mieć wspólne wejście dla pracowników
  • Szatnię
  • Pomieszczenie sanitarno-higieniczne
  • Pomieszczenie do przechowywania środków czystości oraz przyrządów fryzjerskich
  • Pojemniki na odpady
  • Recepcję
  • Stanowiska do mycia włosów i farbowania
  • profesjonalne artykuły fryzjerskie

Sanepid

Chociaż to oczywiste, należy pamiętać o sterylizacji grzebieni, nożyc i innych przyrządów fryzjerskich. Trzeba również zadbać o czystość wszelkich mebli i podłogi.