Czeka Cię badanie krwi? W takim przypadku warto pamiętać o podstawowych zasadach przygotowania się do tej diagnostyki. Na co należy zwrócić wtedy szczególną uwagę?

Badanie krwi to jedno z najbardziej popularnych i najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych. Polega ono na pobraniu krwi od pacjenta, a następnie na jej dokładnej analizie. Krew zawiera odpowiedzi na wiele pytań o stan zdrowia, dlatego też laboratoria oferują obecnie szeroką gamę różnych badań krwi do wyboru.

Aby badanie krwi było udane, należy się do niego właściwie przygotować. O czym powinniśmy wtedy pamiętać?

Przygotowania do badania krwi nie są jednak skomplikowane, a dzięki nim możemy mieć pewność, że wyniki badań będą wiarygodne!

Najważniejsze zasady przed badaniem krwi:

  • należy zachować swoją dotychczasową dietę – nie zaleca się wykonywania badań po zbyt skąpych albo obfitych posiłkach
  • nie należy stosować używek, w tym kawy na 2-3 dni przed badaniem
  • badań nie powinno się wykonywać pod wpływem alkoholu, po intensywnym wysiłku fizycznym (odstęp powinien wynieść co najmniej 12 godzin), a u kobiet w czasie miesiączki
  • badania najlepiej wykonać w godzinach porannych od 7:00 do 10:00, ale niektóre z badań można wykonać też później
  • na badania należy zgłosić się na czczo – najlepiej ograniczyć kolację poprzedniego dnia i rano wypić tylko szklankę niegazowanej wody
  • bezpośrednio przed badaniem warto wypocząć – usiąść na około 10-15 minut
  • w przypadku zażywania określonych leków należy skonsultować się z lekarzem, aby określił on, kiedy należy je przyjąć

Jeśli posiadamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące przygotowań do badania krwi, możemy skonsultować się z lekarzem albo pracownikami punktów pobrań i laboratoriów, którzy będą mogli udzielić dokładnych informacji.

Podsumowując, jeśli chcemy wykonać badania krwi, czy to ze zlecenia lekarza, czy też samodzielnie, warto pamiętać o powyższych zasadach. Dzięki nim ryzyko pojawienia się nieprawidłowych wyników jest niższe, dlatego też będą one bardziej wiarygodnym miernikiem stanu zdrowia.