Wiele osób decyduje się na towarzystwo zwierzątka domowego. Jest to genialne rozwiązanie dla osób samotnych, które potrzebują kogoś, kim mogą się zająć i zaopiekować. Oczywiście rodziny też bardzo często decydują się na posiadanie pupila, ucząc dzieci czym jest prawdziwa odpowiedzialność. Posiadanie zwierząt ma też szereg atutów wpływających na zdrowie człowieka.

Czy posiadanie zwierząt w domu może mieć dobry wpływ na człowieka?

Odpowiedź jest bardzo prosta – oczywiście, że tak! Nie dość, że samo posiadanie zwierzaka daje pewne ukojenie i wsparcie psychiczne, to niektóre gatunki mają dodatkowe, nawet lecznicze właściwości. Najprostszym przykładem są koty, które siadają i mruczą na kolanach właściciela. Co ciekawe ma to działanie lecznicze i pomaga w regeneracji. Osoby mające problem z nerwami mogą zdecydować się na akwarium, bo szum wody i spokojnie pływające rybki mają właściwości uspokajające i odprężające. Są badania naukowe, udowadniające, że osoby z depresją powinny mieć psa – motywuje on bowiem do wychodzenia z domu i różnych działań i inicjatyw. Oczywiście trzeba do sprawy podejść bardzo odpowiedzialnie, aby zwierzę na tym nie ucierpiało.

Czy zwierzę może mieć dobry wpływ na człowieka, jeśli ma on uczulenie na sierść?

To, że zwierzęta domowe mają dobry wpływ na człowieka już wiemy, ale czasem pojawia się problem w postaci uczulenia. Substancja alergizujące znajdująca się w ślinie np. kotów zostaje na sierści – stąd to słynne uczulenie na sierść. Można na to zaradzić stosując odpowiednie, przepisane przez lekarza leki. Nie jest to jednak idealne rozwiązanie, bo w tej sposób ograniczamy jedynie objawy uczulenia. Można też po prostu zdecydować się na zwierzę terrarystyczne lub akwarium. Są też gatunki kotów, które nie mają alergizującej substancji, więc możne się na takie zwierzątko śmiało się zdecydować.