Każda osoba pracująca jako opiekun osób starszych, zdaje sobie sprawę, że podopiecznego trzeba zachęcać do trzymania higieny, w tym do brania kąpieli lub prysznica. Poddawanie się regularnym zabiegom pielęgnacyjnym jest bardzo ważne w starszym wieku, ponieważ ze względu na różne schorzenia nie trudno o infekcje oraz rozwój choroby grzybiczej. Jak zachęcić podopiecznego do utrzymywania higieny na wysokim poziomie? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Utrzymywanie higieny u seniora

Dbanie o higienę osobistą jest czymś oczywistym dla większości ludzi. Niekiedy jednak starsze osoby zajmują się tym niechętnie. W takiej sytuacji każdy doświadczony opiekun powinien na początku poszukać źródła problemy. Zachowując spokój oraz przejawiając empatie zastanowić się, dlaczego codzienne kąpiele są tak dużym wyzwaniem dla seniora – przyczyn może być naprawdę sporo. Bardzo często są nimi problemy z poruszaniem się. Dla osoby, która jest schorowana i każdego dnia boryka się z bólem nie łatwo jest korzystać z wanny czy prysznica. Niekiedy to obecność obcej osoby, czyli opiekunki jest źródłem wstydu, przez co senior nie chce korzystać z łazienki. W innych sytuacjach górę biorą przyzwyczajenia – niektóre osoby przez cały życie myły się tylko kilka razy w tygodniu. Wraz z upływem lat u starszych osób coraz częściej odzywa się tendencja do oszczędzania, przez co także mogą uniknąć kąpieli i pryszniców.

Jak zachęcić seniora do utrzymywania higieny osobistej?

Co można zrobić, aby zachęcić seniora do codziennego korzystania z wanny lub prysznica? Z pewnością warto zadbać o jego komfort w łazience. Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w odpowiedniego akcesoria ułatwiającego utrzymanie higieny, dzięki którym senior będzie czuł się wygodnie i bezpiecznie. W innych sytuacjach konieczne jest jednak wprowadzenie bardziej poważnych zmian – w tym remont pomieszczenia. W łazience seniora warto zrezygnować z wysokiej wanny, brodzika czy nisko zawieszonej miski ustępowej. Dostępne są specjalne prysznice przeznaczone dla starszych osób. Dobrym rozwiązaniem są też prostsze baterie dźwigniowe, dywany amortyzujące do kąpieli czy montaż szyn. Dlatego, kiedy w domu nie mamy odpowiednich warunków, warto pomyśleć o opiece w placówce, która zajmuje się profesjonalnie opieką nad osobami starszymi, taką jak dom dziennego pobytu Katowice. Opiekuni dopilnują i pomogą w przypadkach, kiedy podopieczni mają kłopoty z utrzymaniem odpowiedniej higieny.