Skąd się biorą żylaki?
Żylaki żył powierzchniowych kończyn dolnych to bardzo bolesna i zagrażająca zdrowiu przypadłość, niestety również naruszająca estetykę naszego ciała. Pojawiają się w związku z niewłaściwym przepływem krwi, który jest konsekwencją wadliwie funkcjonujących zastawek i ogólnego osłabienia układu krwionośnego. Żylaki stały się nieodłącznym towarzyszem wszystkich zabieganych, zestresowanych, pracujących w pozycji siedzącej i źle odżywiających się osób – czyli mogą dotknąć każdego z nas, bo wszyscy w większości nadmiernie obciążamy nasze krążenie.
Czy można z żylakami walczyć metodami „domowymi”?
Tak, ale przede wszystkim musimy zacząć słuchać własnego organizmu. Uczucie ciężkich, zmęczonych nóg, opuchnięte pod koniec dnia kostki, nocne skurcze i swędzenie nóg – to pierwsze sygnały przeciążenia naczyń krwionośnych. Jeśli chcesz zapobiec żylakom – musisz zacząć działać!
– zrzuć nadwagę – daj ulgę zmęczonym nogom,
– zamień czasem szpilki na obuwie sportowe,
– schowaj w szafie ciasne spodnie – wyciągnij dresy,
– jedz warzywa i owoce,
– jeśli pracujesz na siedząco lub stojąco – pobudzaj krążenie co jakiś czas zmianą pozycji, małym spacerkiem albo kilkoma przysiadami.
Jeśli jednak już zaobserwowałeś żylaki na swoich nogach – koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Nie leczone mogą być bardzo groźne dla Twojego zdrowia! Profesjonalną opiekę medyczną możesz wesprzeć sprawdzonymi, domowymi sposobami.
Domowa apteczka antyżylakowa.
W każdej aptece możesz zaopatrzyć się bez recepty w specyfiki, które złagodzą objawy związane z przewlekłą niewydolnością żylną i zregenerują rozszerzone naczynia krwionośne. Zwróć uwagę, aby preparaty te zawierały takie składniki jak:
– diosmina – działająca ochronnie na żyły,
– hesperydyna – ma właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne,
– kasztanowiec – uszczelnia naczynia krwionośne i zmniejsza lepkość krwi,
– ruszczyk kolczasty – zwiększa napięcie ścian żylnych, zwiększa przepływ żylny i ciśnienie powracającej krwi,
– witamina C – wpływa na produkcję kolagenu.
Pamiętaj każdorazowo poinformować farmaceutę o dolegliwościach współwystępujących i lekach, jakie przyjmujesz, by wspomagając leczenie żylaków nie zaszkodzić swojemu ogólnemu zdrowiu.
Lecznicza moc „domowych skarbów”
Chcesz wspomóc leczenie żylaków domowymi sposobami? Zastosuj znany wszystkim:
– czosnek
Rozgnieć kilka ząbków czosnku i wymieszaj je z łyżeczką miodu, świeżym sokiem z pomarańczy i kilkoma łyżkami oliwy. Przelej do zamkniętego naczynia i odstaw miksturę na kilka godzin. Smaruj codziennie zmienione chorobowo miejsca, delikatnie masując. Taki kompres można zmyć po kilkunastu minutach, albo też pozostawić na noc, stosując gazowy opatrunek.
– ocet jabłkowy
Złagodzi objawy towarzyszące żylakom, jeśli będziesz regularnie masować nim nogi.
Pomóż swoim nogom – zmień nawyki!
Drobne, codzienne przyzwyczajenia pomogą walczyć Ci z żylakami – wystarczy wytrenować w sobie małe nawyki:
– odpoczywaj z nogami uniesionymi powyżej poziomu serca – krew łatwiej „powróci” do góry,
– nie stój i nie siedź zbyt długo w bezruchu i nie zakładaj nogi na nogę! – taka pozycja zaburza przepływ krwi!
– nie korzystaj z sauny i gorących kąpieli – wysoka temperatura rozszerza naczynia, co prowadzi do ich rozciągnięcia i ryzyka powstawania żylaków,
– w gorące dni używaj specjalnych pończoch, opasek i bandaży uciskowych – obniżają ciśnienie i zapobiegają zaleganiu krwi w żyłach.