Skąd się biorą żylaki?

Żylaki żył powierzchniowych kończyn dolnych to bardzo bolesna i zagrażająca zdrowiu przypadłość, niestety również naruszająca estetykę naszego ciała. Pojawiają się w związku z niewłaściwym przepływem krwi, który jest konsekwencją wadliwie funkcjonujących zastawek i ogólnego osłabienia układu krwionośnego. Żylaki stały się nieodłącznym towarzyszem wszystkich zabieganych, zestresowanych, pracujących w pozycji siedzącej i źle odżywiających się osób – czyli mogą dotknąć każdego z nas, bo wszyscy w większości nadmiernie obciążamy nasze krążenie.

Czy można z żylakami walczyć metodami „domowymi”?

Tak, ale przede wszystkim musimy zacząć słuchać własnego organizmu. Uczucie ciężkich, zmęczonych nóg, opuchnięte pod koniec dnia kostki, nocne skurcze i swędzenie nóg – to pierwsze sygnały przeciążenia naczyń krwionośnych. Jeśli chcesz zapobiec żylakom – musisz zacząć działać!

– zrzuć nadwagę – daj ulgę zmęczonym nogom,

– zamień czasem szpilki na obuwie sportowe,

– schowaj w szafie ciasne spodnie – wyciągnij dresy,

– jedz warzywa i owoce,

– jeśli pracujesz na siedząco lub stojąco – pobudzaj krążenie co jakiś czas zmianą pozycji, małym spacerkiem albo kilkoma przysiadami.

Jeśli jednak już zaobserwowałeś żylaki na swoich nogach – koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Nie leczone mogą być bardzo groźne dla Twojego zdrowia! Profesjonalną opiekę medyczną możesz wesprzeć sprawdzonymi, domowymi sposobami.

 

Domowa apteczka antyżylakowa.

W każdej aptece możesz zaopatrzyć się bez recepty w specyfiki, które złagodzą objawy związane z przewlekłą niewydolnością żylną i zregenerują rozszerzone naczynia krwionośne. Zwróć uwagę, aby preparaty te zawierały takie składniki jak:

– diosmina – działająca ochronnie na żyły,

– hesperydyna – ma właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne,

– kasztanowiec – uszczelnia naczynia krwionośne i zmniejsza lepkość krwi,

– ruszczyk kolczasty – zwiększa napięcie ścian żylnych, zwiększa przepływ żylny i ciśnienie powracającej krwi,

– witamina C – wpływa na produkcję kolagenu.

Pamiętaj każdorazowo poinformować farmaceutę o dolegliwościach współwystępujących i lekach, jakie przyjmujesz, by wspomagając leczenie żylaków nie zaszkodzić swojemu ogólnemu zdrowiu.

 

Lecznicza moc „domowych skarbów”

Chcesz wspomóc leczenie żylaków domowymi sposobami? Zastosuj znany  wszystkim:

– czosnek

Rozgnieć kilka ząbków czosnku i wymieszaj je z łyżeczką miodu, świeżym sokiem z pomarańczy i kilkoma łyżkami oliwy. Przelej do zamkniętego naczynia i odstaw miksturę na kilka godzin. Smaruj codziennie zmienione chorobowo miejsca, delikatnie masując. Taki kompres można zmyć po kilkunastu minutach, albo też pozostawić na noc, stosując gazowy opatrunek.

– ocet jabłkowy

Złagodzi objawy towarzyszące żylakom, jeśli będziesz regularnie masować nim nogi.

 

Pomóż swoim nogom  – zmień nawyki!

Drobne, codzienne przyzwyczajenia pomogą walczyć Ci z żylakami – wystarczy wytrenować w sobie małe nawyki:

– odpoczywaj z nogami uniesionymi powyżej poziomu serca – krew łatwiej „powróci” do góry,

– nie stój i nie siedź zbyt długo w bezruchu i nie zakładaj nogi na nogę! – taka pozycja zaburza przepływ krwi!

– nie korzystaj z sauny i gorących kąpieli – wysoka temperatura rozszerza naczynia, co prowadzi do ich rozciągnięcia i ryzyka powstawania żylaków,

– w gorące dni używaj specjalnych pończoch, opasek i bandaży uciskowych – obniżają ciśnienie i zapobiegają zaleganiu krwi w żyłach.