Lekarz internista jest specjalistą zajmującym się diagnozowaniem oraz leczeniem schorzeń narządów wewnętrznych człowieka. Kiedy należy się do niego udać?
Interna to nazwa stosowana do określenia działu medycyny, którego obszarem zainteresowania są schorzenia narządów wewnętrznych. To potoczna nazwa dziedziny, która nazywana jest inaczej medycyną wewnętrzną.
Lekarzem zajmującym się interną jest internista. Specjalista ten bywa często mylony z lekarzem POZ – podstawowej opieki zdrowotnej, inaczej lekarzem rodzinnym. Warto jednak wskazać, skupia się on na węższym zakresie medycyny, a mianowicie na chorobach narządów wewnętrznych.
Internista specjalizuje się głównie w diagnozie i leczeniu poniższych układów:
- układ oddechowy
- układ kostno-stawowy
- układ moczowy
- układ sercowo-naczyniowy
- układ pokarmowy
- układ odpornościowy
Również lekarz internista posiada wiedzę dotyczącą innych schorzeń, w tym między innymi chorób alergicznych, metabolicznych, endokrynologicznych, czyli jego specjalizacja jest uniwersalna.
Kiedy należy udać się do internisty?
Do internisty możemy udać się wtedy, gdy zauważymy niepokojące objawy mogące wskazywać na schorzenia narządów wewnętrznych.
W przypadku leczenia na NFZ należy uzyskać do niego skierowanie – można otrzymać je od lekarza rodzinnego, czyli lekarza POZ. Gdy chodzi o wizyty prywatne, wówczas skierowanie nie jest konieczne – możemy umówić się do lekarza bezpośrednio.
Jak wygląda wizyta u lekarza internisty?
Wizyta w gabinecie lekarza internisty rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu z pacjentem. Wywiad ten dotyczy konkretnego problemu, z którym pacjent przychodzi do lekarza, a także jego ogólnego stanu zdrowia. Gdy posiadamy wykonane już badania, ich wyniki warto zabrać na wizytę.
Następnie internista może wykonać określone badania, na przykład badania fizykalne, badania USG oraz zlecić diagnostykę, na przykład przeprowadzenie badań krwi, moczu. Po zebraniu wszystkich wyników badań lekarz stawia diagnozę i dobiera odpowiednią metodę leczenia.
Internista może skierować także pacjenta do lekarza specjalizującego się w konkretnych schorzeniach, na przykład ortopedy, urologa, diabetologa, kardiologa.