Popularnym składnikiem kosmetyków jest kwas salicylowy. Jest to beta-hydroksykwas (BHA), który jest polecany w pielęgnacji cery trądzikowej. Jednak ze względu na jego właściwości świetnie spisuje się także dla cer tłustych i mieszanych. Trzeba jednak umiejętnie go stosować, by nie doprowadzić do przesuszenia i uszkodzenia naskórka.

Kwas salicylowy charakteryzuje się działaniem antybakteryjnym i oczyszczającym. Ponadto ma zdolność do złuszczania naskórka. Prowadzi to z kolei do rozjaśnienia przebarwień i wyrównania struktury skóry. Długotrwałe stosowanie spłyca również niewielkie blizny potrądzikowe. Często pomijaną, a kluczową właściwością BHA jest jego rozpuszczalność w tłuszczach, co skutkuje łatwością w przenikaniu przez warstwę lipidową naskórka. Dzięki temu substancje aktywne zawarte w kosmetykach z kwasem salicylowym  docierają w głąb skóry z większą skutecznością. Dlatego dodatek BHA pojawia się nie tylko w składach produktów walczących z trądzikiem.

Kremy z kwasem salicylowym najlepiej stosować na noc. Wiąże się to z właściwością tej substancji, która zwiększa wrażliwość naskórka na promienie słoneczne. Kosmetyki te matowią skórę, dzięki zdolności do regulacji nadmiernego wydzielania sebum. Kolejną płynacą z tej zależności korzyścią jest łagodzenie stanów zapalnych, redukcja zmian trądzikowych i zapobieganie nowym. Kremy z BHA zazwyczaj zawierają też inne kwasy i substancje czynne, których działanie jest bardziej skuteczne w połączeniu z beta-hydroksykwasem.

Kwas salicylowy występuje również w tonikach. Nadaje im właściwości głęboko oczyszczających i matujących. Obecny jest też w serach dla cer trądzikowych i preparatach miejscowych. Przykładem może być stosowana także przez nasze mamy pasta cynkowa. Przenikanie jonów cynkowych do głębszych warstw skóry i wiązanie przez nie zanieczyszczeń jest ułatwione przez dodatek BHA. Produkt ten działa wysuszająco, więc świetnie sprawdzi się aplikowany na zmiany.

Kwas salicylowy to popularny składnik kosmetyków. Warto znać jego działanie i zastosowanie.