Z prywatnej opieki pielęgniarskiej korzystamy coraz częściej. Jest ona dostępna również jako pomoc długoterminowa, również z zamieszkaniem u pacjenta. Jakie usługi są wówczas dostępne?
Najczęściej usługi pielęgniarskie kojarzymy ze szpitalami czy też z ośrodkami zdrowia. Warto jednak wskazać, że pielęgniarka może odwiedzić nas również w domu. Taka usługa dostępna jest w ramach NFZ, niemniej jednak pacjent nie może liczyć wówczas na pomoc stała, w tym także całodobową.
Właśnie dlatego dzisiaj coraz większym zainteresowaniem wyróżnia się prywatna opieka pielęgniarska, która świadczona jest także za pośrednictwem prywatnych ośrodków zdrowia. Jakie usługi są wówczas świadczone?
Zakres prywatnej opieki pielęgniarskiej:
- podawanie leków
- pobieranie materiałów do badań
- pomiary podstawowych funkcji życiowych
- iniekcje – domięśniowe, dożylne, śródskórne, podskórne, także zakładanie wenflonów, motylków
- podłączanie wlewów dożylnych wraz z obserwacją pacjenta
- zakładanie sond żołądkowych
- wykonywanie opatrunków
- robienie lewatyw
- zakładanie cewników
- pielęgnacja przeciwodleżynowa
- udzielanie pierwszej pomocy
- dezynfekcja i sterylizacja narzędzi
Oczywiście, są to tylko przykładowe usługi, jakie włącza prywatna opieka pielęgniarska, ponieważ obejmują one również innego rodzaju czynności, które są prowadzone przez wykwalifikowane pielęgniarki.
Zatem pacjent korzystający z prywatnej opieki pielęgniarskiej może liczyć na kompleksową pomoc, na przykład w przypadku chorób przewlekłych, schorzeń pojawiających się w podeszłym wieku, niepełnosprawności, urazów.
Pielęgniarska może odwiedzać pacjenta w określonych dniach, ale również dostępna jest długoterminowa, w tym całodobowa opieka pielęgniarska dostępna wtedy, gdy pacjent wymaga stałego wsparcia. Wówczas prywatna pielęgniarka może przebywać z nim przez cały czas, świadcząc dopasowane do jego stanu zdrowia usługi pielęgniarskie i dbając przy tym o jego codzienny komfort.
Aktualne oferty związane z prywatną opieką pielęgniarek można znaleźć już teraz on-line.