Siniaki czyli małe, krwawe wylewy podskórne miał chyba każdy z nas. Przyczyna siniaków na nogach to najczęściej uderzenie, silny nacisk, nieprzyjemne otarcie czy innego typu uraz mechaniczny. Są jednak osoby, które mają większą od innych tendencję do powstawania tego typu zmian. To zwłaszcza one często zastanawiają się nad tym, jak szybko pozbyć się siniaków na nogach. Bo mimo, że są one zazwyczaj bezbolesne, to jednak nie wyglądają ani trochę estetycznie. Podpowiadamy, co z nimi zrobić!
Jak zlikwidować siniaki na nogach?
Gdy jesteśmy już w pełni świadomi tego, od czego robią się siniaki na nogach, czas przejść do sposobów walki z nimi. Za kluczowy uznawane są zimne okłady robione od razu po uderzeniu. Dzięki nim naczynia krwionośne zostają błyskawicznie obkurczone, co prowadzi do zmniejszenia obszaru krwawienia podskórnego. Istotne jest jednak to, by nie przesadzić ze schładzaniem. Lód zawinięty w ściereczkę najlepiej przykładać do problematycznego obszaru przez czas nie dłuższy niż dziesięć minut.
Jeszcze skuteczniej zadziałamy na stłuczenia jeśli do dobroczynnych właściwości lodu dodamy zalety płynące z ziół takich jak żywokost lekarski, chrzan, babka lancetowata, pospolity krwawnik czy czarna olsza. Takie domowe sposoby na siniaki na nogach wymagają jednak tego, by posiadać na podorędziu świeże wymienione rośliny bądź ich liście schłodzone w lodówce.
Gdybyśmy zapytali naszych babć o to, jak szybko pozbyć się siniaka na nodze, wiele z nich odpowiedziałoby jeszcze inaczej. Zwrotem kluczem byłyby świeże liście kapuściane. Należy je dokładnie rozbić na przykład tłuczkiem do mięsa tak, by puściły sporą ilość soku. Obłożenie nimi nogi wyciągnie obrzęk, zadziała antyseptycznie, poprawi krążenie limfy oraz zmniejszy poziom intensywności pojawiającej się zmiany. Istotne jest tylko to, by z okładów korzystać od razu po stłuczeniu.
Oczywiście również w klasycznej apteczce znajdziemy rozwiązanie zagadki: co jest dobre na siniaki na nogach. W uszczelnieniu naczyń krwionośnych i limfatycznych wesprą specyfiki stworzone na bazie arniki, heparyny czy kasztanowca. Działanie przeciwbólowe zapewni w nich mentol, naproxen czy ibuprofen. Obrzęk z kolei pomoże usunąć octanowinian glinu.
Jak więc widać jest wiele sprawdzonych sposobów mówiących o tym, siniaki na nogach jak się ich pozbyć. Który z nich wybierzemy – zależy od nas. Najlepiej jednak jest łączyć zalety domowych i medycznych sposobów. W ten sposób mamy pewność, że wykorzystaliśmy wszystkie z dostępnych nam możliwości terapeutycznych.