Jeśli Twoją pasją jest wykonywanie manicure i od jakiegoś czasu już nawet szkolisz się w tym zakresie naturalną koleją rzeczy jest to, że pewnego dnia będziesz chciała przekuć swoje zainteresowania w profesjonalny biznes. Wydaje się to bardzo proste: wynajmujesz lokal, wyposażasz go, zawieszasz szyld nad wejściem i gotowe. Jednak, niestety, otwarcie salonu manicure wcale nie jest takie proste. Podpowiadamy, o czym szczególnie należy pamiętać rozpoczynając tego typu działalność.

Salon manicure – jak otworzyć?

Zanim zaczniesz fizycznie działać warto, byś wszystko co siedzi w Twojej głowie rozpisała dokładnie na kartce. W ten sposób powstanie na początku wstępny, a później bardziej szczegółowy biznes plan salon manicure. Powinnaś w nim uwzględnić sposób finansowania swojego przedsięwzięcia, jasno określić własne cele, spróbować przewidzieć możliwości rozwoju i przeanalizować słabe oraz mocne strony przyszłych działań a także zagrożenia i szanse, jakie one ze sobą niosą. Dopełnieniem planu będzie przewidywany koszt otwarcia salonu manicure w którym uwzględnisz wszystkie możliwe wydatki, nawet te najmniejsze, w skład których będzie wchodziło nie tylko wynajęcie lokalu i zakup niezbędnych mebli, ale też frezarka do paznokci, pilniczki czy waciki bezpyłowe.

Gdy to wszystko już mamy, czas na zarejestrowanie naszej firmy. Jeśli decydujemy się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej, musimy ją zgłosić do CEiDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Z kolei spółkę zarejestrujemy w KRS (Krajowym Rejestrze Sądowym). Otworzenie firmy niestety nie jest darmowe więc wpłynie na to ile kosztuje otwarcie salonu manicure. Jeśli posiadasz status osoby bezrobotnej, o finansowe wsparcie możesz się jednak zgłosić chociażby do Powiatowego Urzędu Pracy. W każdym z nich okresowo przyznawane są bezzwrotne dotacje na nowe działalności.

Zawód manikiurzystki nie wymaga kończenia żadnych konkretnych kursów czy studiów. Musisz jednak mieć świadomość tego, że nawet prowadząc domowy salon manicure koniecznie musisz spełnić wymagania wnoszone przez przepisy sanitarno-epidemiologiczne. Jakie konkretnie są one w danej chwili, dowiesz się w najbliższej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Uff, najcięższe już za Tobą. Teraz pozostaje zrobić ewentualne remonty w lokalu, kupić wyposażenie salonu manicure pedicure (pamiętaj o obowiązkowej kasie fiskalnej!), poustawiać wszystko jak trzeba i zaprosić pierwsze klientki do skorzystania ze swoich usług. Jeśli będą one zadowolone, metodą poleceń szybko zyskasz nowe chętne do zabiegów przeprowadzanych przez Ciebie.