Ludzie nie zawsze rozumieją, że żyjąc samodzielnie, angażując się w prace i własne życie prywatne skazują swoich rodziców czy dziadków na samotność. Dobrym wyjściem wydaje się zapisanie osoby starszej w swojej rodzinie do domu seniora. Czy na pewno spotka się tam z rodzinną atmosferą i będzie szczęśliwa? Spróbujmy wyróżnić plusy i minusy tego rozwiązania.

Czym tak naprawdę jest dom dla seniora?

Jest to dom opieki, w którym osoby w podeszłym wieku mają zagwarantowany byt. Przy czym mogą spędzać razem czas i cieszyć się życiem. Osobom starszym przydzielane są ich własne pokoje z łazienkami. Mają często dostęp do różnego rodzaju aktywności takich jak uprawianie sportu, gry czy okolicznościowe zabawy. Takie placówki możemy podzielić na publiczne oraz prywatne. Warto mieć świadomość, że w placówkach prywatnych spotkamy się z lepszą obsługą i warunkami materialnymi, jednak musimy liczyć się z tym, że ta usługa może być bardzo droga.

Zalety

Po pierwsze, jeśli nie mamy czasu zająć się starszymi członkami naszej rodziny albo nie możemy zapewnić im, pod względem materialnym, wystarczająco komfortowego bytu, zapisanie ich do domu seniora wydaje się jedynym racjonalnym wyjściem z tej sytuacji. Nie tylko będą mieli zapewnione dobre warunki i profesjonalną opiekę medyczną, ale mogą zawrzeć w tym miejscu przyjaźnie. Podczas pobytu spotkają rówieśników w podobnej sytuacji i będą z nimi spędzać bardzo dużo czasu. Poczucie, że żyje się w wspólnocie z ludźmi podobnymi do siebie, potrafi być mocno budujące. Poza tym, czas spędzony w ośrodku dla seniorów może być świetną zabawą i przygodą.

Wady

Niestety, wyjazd to dom opieki może być również traumatycznym przeżyciem dla starszej osoby. Mogą przez to poczuć się odrzucone przez własną rodzinę. Większość starszych ludzi woli spokojne życie, bez żadnych zmian, wypadków oraz niespodzianek, dlatego nagła przeprowadzka może nie być dla nich dobra. Nowe otoczenie, nowe twarzy oraz zasady panujące w domu mogą być nie małym szokiem.  Wymagać będzie to od nich wypracowania w sobie nowej dyscypliny oraz nowych nawyków.

Czy warto?

Czysto w teorii osoba starsza ma w takim dom zapewnione wszystko co potrzebuje. W tym opiekę medyczną, wolontariacką oraz personelu. Jednak, przed decyzją najlepiej porozmawiać szczerze z członkiem swojej rodziny. Czy nie poczuje się w ten sposób odrzucona? Czy dom seniora spełni jej oczekiwania? Przede wszystkim to ona musi być osobą decyzyjną.

Więcej informacji na: demencjastarcza.pl