Czerniak to jeden z najczęstszych nowotworów dotykających młodych ludzi. Charakteryzuje się bardzo dynamicznym wzrostem oraz często powoduje przerzuty. Wcześnie wykryty daje aż 97% szans na wyleczenie. Co warto o nim wiedzieć i jakie objawy daje?
Czym jest czerniak?
Czerniak to inaczej nowotwór skóry, który powstaje w wyniku transformacji komórek pigmentowych, zajmujących się wytwarzaniem melaniny. Może rozwinąć się na już istniejących znamionach, nowo powstałych lub na skórze niezmienionej. Jest nowotworem złośliwym, atakującym nie tylko skórę, ale także błony śluzowe nosa i ust, gałki oczne czy paznokcie. Często daje przerzuty, dlatego jego wczesne wykrycie ma ogromne znaczenie. Wyróżnia się 5 stadium czerniaka. Osoby posiadające jasne włosy i jasną karnację ciała charakteryzują się zwiększonym ryzykiem na zachorowanie. Do czynników takich należą również piegi, urazy skórne i oparzenia, liczne znamiona, częste korzystanie z solarium oraz niska tolerancja słoneczna.
Czerniak – profilaktyka i objawy
W rozpoznaniu, czy dane znamię może wskazywać na czerniaka pod uwagę bierze się 5 czynników – asymetrię, brzegi, kolor, średnice oraz rozwój. Nasz niepokój powinny wzbudzać znamiona asymetryczne, które rozrastają się w jedną stronę oraz mają nieregularne, poszarpane brzegi i zgrubienia. Mogą mieć niejednolity kolor – czarny, brązowy lub czerwony oraz są większe niż 0,5 cm. Wraz z upływem czasu następuje ich rozwój, zarówno jeśli chodzi o samą wielkość znamiona, jak i jego kształt czy kolor.
Co można robić, aby zmniejszać ryzyko zachorowania na czerniaka? Duże znaczenie ma stosowanie filtrów UV oraz unikanie słońca między godziną 11 a 16. Warto nosić ubrania z długim rękawem, nakrycia głowy oraz okulary z filtrem UV. Niemałe znaczenie ma także regularne obserwowanie znamion znajdujących się na naszej skórze i w razie wątpliwości pokazanie ich lekarzowi. Do czynników zwiększających ryzyko zachorowań należy też regularne korzystanie z solarium.